A Bengáli macska
A bengáli macska (tigris macska) egy igazán különleges macskafajta. A szó szoros értelmében véve is egy igazi házitigris, hiszen vadmacska vér is csörgedezik az ereiben. A vadmacska-hibridek, mint amilyen a bengáli vagy a szavanna a legújabb őrületnek számítanak a tenyésztővilágban. De mitől lesz egy macska hibrid macska és mire kell figyelni, ha egy ilyen macskát tartunk házi kedvencként? Fajtaismertetőnkben minden kérdésére megkapja a választ.
A 19. század elején az emberek még csak az európai állatkertekben találkozhattak nagymacska hibridekkel. A hibridek trendje elterjedt és egyre növekvő lelkesedéssel keresztezték a házimacskákat vadon élő macskafajtákkal, végül ebből fejlődtek ki a hibrid vadmacskák. A hibridek legismertebb képviselője a bengáli macska, egy szelíd, fekete macska és egy vad ázsiai leopárdmacska keresztezéséből alakult ki. Az eredmény egy új macskafajta, aminek hosszúkás testfelépítése és szokatlan bundája van, példánytól függően pedig tapasztalt gazdát igényel.
Bengáli macska: egy izgalmas új fajta
A bengáli macska egy nagyon modern macskafajta. A vadmacska-hibrid tenyésztés eredetileg az Amerikai Egyesült Államokból származik, ahol Jean Mill genetikus először 1963-ban próbálta meg keresztezni a Dél-Ázsiában őshonos ázsiai leopárdmacskát Prionailurus bengalensis bengalensis a házimacskával. A célja egy olyan szelíd házimacska létrehozása volt, aki megjelenéséven a vadon élő őseire hasonlít.
Az ötlet nem is volt új keletű: a brit művész és újságíró Harrison William már 1889-ben említést tett az ázsiai leopárdmacska és a házimacska keresztezéséről. 1934 és 1941 között pedig belga és japán publikációkban is szó volt hasonló keresztezésekről. A bengáli tenyésztésére azonban Jean Mill, akkoriban még Jean Sudgen néven ismert genetikus volt a legnagyobb hatással, ő a fajta hivatalos alapítója. Már 1946-ban a Davis Egyetemen látogatott genetika órájára írt kutatásának is "A házimacska keresztezése" volt a címe. Végül a 60-as évek elején vitte át ötleteit a gyakorlatba: házimacskákat keresztezett ázsiai leopárdmacskákkal. A vadon élő állatok és háziállatok keresztezéséből létrejött élőlényeket F1 állatoknak hívják. Az F1 állat ismételt keresztezése egy háziállatéval F2-es nemzedékhez vezet és így tovább. Az F1 és az F2 macskák gyakran még vad természetűek. Jean Mill a nőstény F1 állatokat újból az apaállattal keresztezte, így F2 macskákat kapott eredményül. További két-három keresztezés múlva az utódok természete már hasonlított a házimacskáéra. Férje halála miatt Jean Mill egy időre leállt a keresztezésekkel, de a 70-es években újrakezdte tevékenységét, amikor átvehette a tudós William Centerwall nőstény állatait. A tudós szintén ázsiai leopárdmacskákat párosított házimacskákkal, de ő ezen macskák leukémiára való immunitását vizsgálta. Ez számít a modern bengáli tenyésztés kezdetének, amit hivatalosan a TICA (The International Cat Association) 1983-ban ismert el. Eleinte még abesszineket, egyiptomi maukat és amerikai rövidszőrű macskákat is bevettek a tenyésztésbe, hogy még jobban erősítsék az állat kívánatos külső jegyeit. Manapság a bengáli macskákat csak tisztán tenyésztik.
Kiállításokon azonban csak a negyedik generációt (F4) lehet szerepeltetni. Csak ettől a nemzedéktől számítanak az állatok szelídnek és a természetük is csak innentől kezdve hasonlít kellőképpen a házimacskáéra.
A bengáli macska (tigris macska) azóta rengeteg rajongóval büszkélkedhet és ma már több mint 60.000 fajtatiszta állatot regisztráltak a TICA-nál. Azonban nem minden tenyésztő egyesület rajong a hibridekért. A Cat Fancier's Association (CFA) például nem ismeri el azokat a fajtákat, amik vadmacskáktól származnak.
Megjelenése
De elég is a bengáli történetéből, ami úgyis teljesen más, mint a többi macskafajtáé. Mégis hogy néz ki egy hibridmacska? Mivel a bengáli egy hibrid fajta, ezért nagyobb, mint a házimacska. Ezek az atlétikus állatok kb. 7 kilót nyomnak és 70 centiméter magasak is lehetnek. Erős testüket izmos lábak tartják. Testéhez viszonyítva a feje viszonylag kicsi. Arccsontjai magasan helyezkednek el és nagy mandula formájú szemeik vannak. A bengáli szemei általában zöldek vagy kékek, fülei kicsik, de szélesek és lekerekített végűek.
A legfeltűnőbb "vad" vonása a bunda mintázata. Nagy foltjaival, rozettáival, világos pocakjával és csíkjaival igencsak hasonlít vad elődeire. Sok rajongó ebben látja a bengáli különlegességét.
Az alapszínek közül a narancs, az arany, a sötét sárga és a homokszínek megengedettek, egyesek fénnyel (glitter), mintáját tekintve lehet márványos vagy pöttyös:
- Márványos: A márványos bunda más fajták csíkjaira hasonlít. A bengáli azonban annál szebb, minél kevésbé hasonlít a házimacskákra.
- Pöttyös: A pöttyös bunda kifejezetten kívánt típus: a bengáli macska a vad leopárdmacskákra hasonlít, ezen belül létezik kétszínű ("rozettás") és egyszínű pöttyös is.
- Márványos-pöttyös: Olyan mintázat, ami egyszerre márványos és rozettás is. Ez a mintázat hivatalosan nem elfogadott.
Az áll, a mell, a has és a lábak vajszínűek és fehérek lehetnek és kontrasztban kell állniuk a háton és az állat oldalán található színekkel. A szemek, a száj és az orr ideális esetben keskeny, fekete csíkokkal keretezett.
De nem ám csak a bengáli megjelenése emlékeztet a vadmacska ősökre!
Természete
A negyedik generációtól a bengálik szelídnek minősülnek. Ennek ellenére eredetük miatt igencsak aktív, temperamentumos állatok. Ezért csak legalább negyedik generációs bengálit tartson háziállatként! Kiállításokon is csak ettől a nemzedéktől vehetnek részt. A fajta standardja szerint a bengáliak "megbízható, élénk, kíváncsi és barátságos macskák"!
A bengáli egy nagyon szórakoztató fajta! Okos és tanulékony, de sok figyelmet igényel az, hogy ösztönös viselkedése a helyes irányba terelődjön. A bengáli gazdik úgy vélekednek, hogy az egyszerű összebújás, simogatás és játék nem elegendő foglalkozás egy hibridnek. A target-training és a klikkerrel való tanulás ugyanúgy hozzátartozik a macska helyes tartásához, mint a megfelelő környezet, amiben az állat nem unatkozhat. A bengálik imádnak mászni és a vizet is kedvelik. A biztosított kijárás pedig gondoskodik arról, hogy macskája ne unatkozzon. Az udvaron kiélheti mozgási igényét. Természetesen a nagy udvar az ideális, de egyes nyugodtabb állatoknál egy biztosított terasz sok mászási lehetőséggel is elegendő.
A bengáli macska nagyon öntudatos, domináns és néha enyhén agresszív állat. Összeszoktatása más territóriumára érzékeny macskákkal problémás lehet. Ennek ellenére sose tartsa egyedüli macskaként a bengálit! Jó párost alkothat nyugodtabb fajtákkal, mint például a perzsa és a brit rövidszőrű . Természetesen a kellemes együttélés az adott macskák karaktereitől is függ.
A hibrid fajták esetében mindig nagyon fontos a nevelés. Igaz, hogy minden házimacskában lakozik valami vadállatias, de azoknál, ahol a családfában nincsenek is olyan távol az igazi vadmacskák, különösen elővigyázatosnak kell lenni. Az első nemzedékből való bengáli macska például nem olyan megbízható, mint más fajták és néha nagyon sok türelmet igényel az emberekhez vagy új környezethez szoktatása.
Ami minden fajtánál igaz, az a bengálinál is: kizárólag professzionális tenyésztőtől vásároljon, aki nagy jelentőséget tulajdonít a szocializálásnak, a nevelésnek és akihez bátran fordulhat bármilyen kérdéssel a kezdeti nehézségek közepette.
Tartása
Az F1 és F4 közötti bengáli macska nemzedékei, csakúgy, mint a vadmacskák a fajvédelmi törvény hatálya alá esnek. A védett fajokra meghatározott tartási feltételek érvényesek: a Természetvédelmi Hivatal előírja, hogy a vadmacskáknak és azok közvetlen utódjainak többek között legalább 15 négyzetméteres szabad területet kell biztosítani. Annak a tenyésztőnek, aki az F1-F4 generációt tenyészti, biztosítania kell a törvény által előírt tartási körülményeket.
Az F4 generációt követő nemzedékek természete már sokkal inkább hasonlít más, szintén aktív macskafajtákéhoz, akiknek az ereiben nem csörgedezik vadmacskavér. Ezen hibridek tartása már alig különbözik a hagyományos macskatartástól. Biztosított kijárás az udvarra, vagy a teraszra, sok játék, mászási lehetőség, kaparófelületek és búvóhelyek. Ez mind, amire egy bengáli macskának szüksége van ahhoz, hogy mozgásigényét kiélje. Variálja a bengáli környezetét, ezzel mindig új ingereket biztosítva a számára. Itató a teraszon? Kis tó a biztonságos udvarban? Hagyja fantáziáját szabadon szárnyalni! Pár hét egy bengálival és a klikker illetve a target training se lesz már idegen fogalom a számára... Ez a fajta különösen kedveli az intelligencia és gondolkodtató játékokat. Macskák számára is nagy a kínálat intelligencia játékok körében, de nyugodtan vásároljon bengálijának, kutyáknak valót is! Mivel a bengáli macska imád a vízzel játszani, érdemes egy lavórt vízzel megtölteni, nyáron a szabadban, a hidegebb évszakokban pedig a fürdőben tartani.
A bengáli macska tartása túl nagy igénybevételt jelenthet azok számára, akik a nyugodtabb macskafajtákhoz vannak hozzászokva. Mivel ez a fajta nagyon intelligens, tanulékony, nagy élményt nyújt a vele való foglalkozás!
A bengáli macska etetése és egészsége
Fedezze fel a Royal Canin Bengáli macska eledelét!
A bengáli egy friss, fiatal macskafajta, emiatt kivételesen egészséges. Ennek ellenére 2011-ben diagnosztizáltak egy öröklődő retina betegséget, ami az állat első életévében vaksághoz vezethet.
Az egészségügyi megelőzés a bengáli macskáknál nem jelent mást, mint a megfelelő edelel biztosítását és a rendszeres állatorvosi vizsgálatot. Sok hibridmacskát nyers hússal etetnek, mert a szavanna és bengáli macskák többsége érzékenységet mutat a mesterséges macskaeledelekre és baktériumokra. Alapvetően azonban a jó minőségű konzerves vagy tasakos eledelek ellátják macskáját minden szükséges tápanyaggal, amire az egészséges élethez szüksége van. Ha mégis a nyers etetés mellett dönt, akkor az alapos előkészítés nagyon fontos. A helyes összetevőkkel és természetes kiegészítőkkel biztosra mehet abban, hogy macskáját egészségesen eteti.
Erről ismeri fel a jó tenyésztőt
Most már láthatja, hogy a bengáli egy nagyon érdekes macskafajta! Ha már az olvasás közben kedvet kapott a bengálihoz, akkor már csak egy kérdés maradt hátra: hol találhat egy ilyen rendkívüli állatot?
Az ilyen fiatal hibrid fajták esetében nem egyszerű a megfelelő tenyésztő megtalálása. Egyfelől az F1-F4-es nemzedékek speciális tartási feltételei miatt, másrészt pedig az olyan aktív fajtáknak, mint a bengáli is, különleges igényeik vannak. A felelősségteljes tenyésztő biztosra akar menni abban, hogy a bengáli macska olyan helyre kerül, ahol megfelelő feltételeket tudnak biztosítani neki. Ezért már nagyon korán megteremti a kapcsolatot az új család és a bengáli között és elkíséri a kölyköt új lakhelyére. Tenyésztő egyesület tagjaként nem csak a macska kívánt megjelenésére összpontosít, hanem felelősséget vállal egészségéért is. Ehhez hozzátartozik a szülőállatok egészségügyi vizsgálatai is. Az öröklődő betegségek genetikai tesztjeit még a párosítás előtt elvégezteti. Az ellésnél pedig gondoskodik állatorvos jelenlétéről is. A születés után az állatorvos minden kölyköt megvizsgál, beolt és féregtelenít, a gazdi pedig gondoskodik a fajtának megfelelő táplálásról. Mindez természetesen rengeteg pénzbe kerül, egy bengáli macska 1000 euróba is kerülhet. A tenyésztésre szánt állatok még többe kerülhetnek. És ezzel az összeggel a tenyésztő csupán csak a költségeit fedezi, nem gazdagodik meg belőle.
Még ha ez az összeg fáj is, semmi esetre se válasszon olyan szaporítót, aki "fajtatiszta macskát árul dokumentumok nélkül". Ilyen esetben általában a szülőállatok egészségén spórolnak, a kölykök pedig csak ritkán kapják meg a szocializációhoz szükséges időt, amire a bengáli macskáknak különösképpen szükségük lenne ahhoz, hogy testileg és szellemileg is egészséges felnőtt macskákká cseperedjenek.
A bizalomnak természetesen kölcsönösnek kell lennie. Ne rémüljön meg, ha a tenyésztő különleges feltételeket támaszt Önnel szemben. Ez a feltétel lehet az ivartalaníttatás vagy a szabad kijárás lehetősége is. Ahogyan olvashatta is, a bengáli macskáknak különleges igényei vannak, törekedjen arra, hogy ezeket a feltételeket megteremtse macskájának!
Sok közös élményt kívánunk Önnek és bengáli macskájának!
Forrás: zooplus